Dalekie obserwacje z Wieżycy (2)

Wzgórza na Pojezierzu Iławskim widziane z Wieżycy (na ostatnim planie za wiatrakami).

Wzgórza na Pojezierzu Iławskim widziane z Wieżycy (na ostatnim planie za wiatrakami).

Obserwacje daleko położonych obiektów na niżu nie jest zadaniem łatwym. Wyjście na wysoko położony punkt, wieżę lub inną konstrukcję może nawet utrudnić zadanie, bowiem i tak płaskie plany w panoramie optycznie spłaszczają się jeszcze bardziej. W warunkach pojeziernych najdalej można dostrzec pasma moren czołowych i płaty moren dennych zwłaszcza, jeśli wyłaniają się znad rozległych piaszczystych równin sandrowych. Ułatwieniem dla obserwatora są też charakterystyczne z daleka widoczne konstrukcje jak kominy, wieże przekaźnikowe czy - coraz częściej - farmy wiatrowe. Przeglądając zdjęcia z marca 2013 roku wykonane na wieży widokowej na Wieżycy udało mi się zidentyfikować kolejne dalekie obiekty. Patrząc na południowy wschód na horyzoncie dostrzeżemy przy dobrej pogodzie 24 wirniki Farmy Wiatrowej Pelplin.  Za środkową częścią farmy otwiera się widok na wysoczyzny położone już za Wisłą, a mianowicie krawędź Pojezierza Iławskiego. Za czterema wiatrakami na horyzoncie kryje się ledwo widoczne wzniesienie o wysokości ok. 129 m n.p.m. położone nad miejscowością Rumunki w gminie Prabuty. Jest to część moren czołowych rozciągających się pomiędzy Mikołajkami Pomorskimi, a Prabutami. Mijamy je jadąc koleją z Gdańska do Warszawy. Niespodziewanie znad zalesionych wzniesień w lewej części zdjęcia wyłonił się komin kotłowni Zakładu Energii Cieplnej w Tczewie.
Wycinek panoramy z Wieżycy w kierunku SE

Wycinek panoramy z Wieżycy w kierunku SE

Drugie zdjęcie przedstawia wycinek panoramy na południowy zachód. W perspektywie wsi Nowy Klincz i Kościerzyna patrzymy na Bory Tucholskie - rozległe sandrowe równiny znad których wyłaniają się wyżej położone płaty wysoczyzn, zwane wyspami morenowymi.  Największą część panoramy zajmuje Wielewska Wyspa Morenowa (patrz panorama z Wdzydz Kiszewskich). Widać dobrze Białe Góry, gdzie znajduje się jedno z dwóch na Kaszubach sanktuariów pasyjnych - Kalwaria Wielewska. Obok nich Chełmice (201 m n.p.m.). Na prawo od nich sięgamy wzrokiem jeszcze dalej - do pasma moren gwieździńsko-człuchowskich, rozciągających się na południe od Jeziora Charzykowskiego niedaleko Chojnic. Widzimy tu kulminację nad wsią Nieżywięć, pomiędzy Chojnicami a Człuchowem, a także szereg wzniesień nad Jeziorem Charzykowskim łącznie z Górą Wolność koło osady o tej samej nazwie.
Wycinek panoramy z Wieżycy na SW.

Wycinek panoramy z Wieżycy na SW.

            A oto przybliżony zakres obszaru widzianego na obu zdjęciach:
Ten wpis został opublikowany w kategorii Dalekie obserwacje, Kaszuby, Pomorze i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.