Dlaczego jeziora nam się podobają?

przewodnik terenowy Kaszuby Pomorskie Kociewie

Jezioro Wielkie Brodno na Pojezierzu Kaszubskim

Pojezierza i pobrzeża, czyli tereny na których występuje zdecydowana większość jezior w Polsce zajmują ponad 1/3 powierzchni naszego kraju. Mniejsze lub większe zbiorniki przyciągają nas przede wszystkim wówczas, gdy możemy spędzić czas na rozmaitych aktywnościach i sportach związanych z wodą. Stąd też w literaturze utarło się pojęcie turystyki wodnej na określenie wszystkich aktywności podczas podróży, których celem lub środkiem do osiągnięcia celów turystycznych jest kontakt z wodą. Nie każdy jednak lubi kąpiel i sporty wodne, a spędzanie czasu wolnego nad jeziorem ma znacznie więcej form niż się nam wydaje, stąd też od co najmniej dziesięciu lat mówimy o turystyce jeziorowej (limnoturystyce), określanej w literaturze angielskiej jako "lake tourism". Spójrzmy zatem w szerszym zakresie nie tylko na sam zbiornik wodny, ale również na jego otoczenie i spróbujmy odpowiedzieć na pytanie dlaczego jeziora nam się podobają. Psycholodzy i inni specjaliści zajmujący się podają między innymi takie przyczyny atrakcyjności jezior:
 • Umożliwiają łatwy kontakt z naturą, czyli realizację jednej z naszych podstawowych potrzeb. Piękno natury w większości przypadków przedkładać nad piękno rzeczy stworzonych przez człowieka.
 • Wywołują wrażenie piękna, ale co więcej także wzniosłości. Wzniosłość jest czymś zbliżonym do odczucia ogromu, nieprzeniknienia, tajemniczości i swego rodzaju grozy związanej z jeziorami.
 • Kontrastują bardzo wyraźnie z lądem. Ten kontrast jest tym większy im większe jest jezioro. Ta wyrazistość i czytelność jezior jest z reguły postrzegana przez odbiorcę pozytywnie, ponieważ nasz wzrok specjalizuje się w wykrywaniu kontrastu, kształtów i prostych linii.
 • Małe jeziora urozmaicają krajobraz. Im większa złożoność krajobrazu naturalnego lub kulturowego, tym jest on dla odbiorcy bardziej interesujący.
Malarka nad zatoką Jeziora Ostrzyckiego.

Malarka nad zatoką Jeziora Ostrzyckiego.

Stephen Smith, jeden ze specjalistów turystyki jeziorowej wyróżnia trzy jej zakresy:
 • Turystyka umotywowana tylko i wyłącznie jeziorem, kiedy turystę nie interesuje, co może znaleźć wokół.
 • Turystyka bazująca na istnieniu jeziora - najpopularniejsza w naszym kraju i obejmująca również wszystkie aktywności
 • Turystyka rozwijająca się w pobliżu jeziora. Sam zbiornik jest tylko uzupełnieniem przeżyć turysty.
Atrakcyjność turystyczna jezior uwarunkowana jest nie tylko samą jakością wody, czy parametrami wielkości jeziora. Zależy ona również od wartości wizualnej otoczenia jeziora, na które często składa się zabudowa czy stopień zalesienia brzegów. Czy więc na dłuższą metę opłaca się, żeby każdy pensjonat, czy kwatera miały bezpośredni dostęp do brzegu jeziora? Wszystkim korzystającym z obecności jezior w krajobrazie powinno zależeć na zachowaniu nie tylko jakości wód jeziora a także jego otoczenia. Literatura o limnoturystyce:
 • Choiński A., Borkowski G. 2008. Waloryzacja jezior dla potrzeb turystyki i wypoczynku. w: Uwarunkowania i plany rozwoju turystyki T.1., red. Młynarczyk Z., Zajada A. Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań
 • Duda-Gromada K., Potocka I. 2010. Perspektywy badawcze w turystyce związanej z jeziorami. w: Uwarunkowania i plany rozwoju turystyki T.5., red. Młynarczyk Z., Zajada A., Słowik M. Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań
 • Jańczak J. (red.) 1997. Atlas jezior Polski tom II. Wydawnictwo Naukowe Bogucki, Poznań.
 • Potocka I., 2013. The lakescape in the eyes of a tourist.w: Quaestiones Geographicae 32(3), Bogucki Wydawnictwo Naukowe, Poznań
 • Smith S . 2003, Lake tourism research: themes, practice, and prospects, w: International lake tourism conference, red. T. Harkonen, 2–5 July, Savonlinna, Finland, Savonlinna Institute for Regional Developement and Research, 5.
 • Sroczyński W. (red.) 2006. Studium form i mechanizmów degradacji środowiska w systemach rekreacyjnych brzegów jezior zaporowych południowo-wschodniej Polski. Wydawnictwo IGSMiE PAN, Kraków.
 • Winiarski R., Zdebski J. 2008. Psychologia turystyki, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Warszawa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Dziedzictwo kulturowe, Mazury, Pomorze i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.