-
Najnowsze wpisy
Aktualności
Kategorie
Piotr Kowalewski
przewodnik górski – pilot wycieczek
tel. 608 831 187
Z przewodnikami po kaszubskich miastach z okazji Dnia Przewodnika
Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego obchodzony jest na całym świecie od 1989 roku. Tradycją tego dnia stało się bezpłatne oprowadzanie mieszkańców i turystów po to, by pokazać jak wygląda praca wykwalifikowanego przewodnika oraz uwidocznić jego rolę w tworzeniu wizerunku i promocji regionu. Przewodnicy terenowi z trzech powiatów kaszubskich postanowili w tym roku po raz pierwszy włączyć się w obchody tego święta. Z tej okazji w sobotę 23 lutego zorganizowali specjalne darmowe wycieczki w Kartuzach, Bytowie i Kościerzynie.
Liczna grupa miejscowych mieszkańców jak i przyjezdnych z Trójmiasta zgromadziła się już o 10:00 przed kartuską kolegiatą. Po przywitaniu się w języku kaszubskim, wycieczkę po tytułem „Ścieżkami rajskiego opactwa” poprowadził Piotr Kowalewski. Podczas dwugodzinnej wycieczki pokazał on wszystkie miejsca związane z dawnym klasztorem, również te, które trudno odszukać wśród dzisiejszego otoczenia. Uczestnicy mieli okazję w przystępny sposób poznać życie dawnych kartuzów, którym tętniły mury opactwa Raju Maryi. O wiele więcej czasu niż podczas zwykłego zwiedzania przewodnik poświęcił na szczegółową prezentację wystroju dawnego kościoła konwentualnego i części dzieł malarskich i rzeźbiarskich związanych z zakonem. Interesująca dla wycieczkowiczów okazała się również wspinaczka w głębokim śniegu na owianą legendami Górę Spiczastą, gdzie mieli okazję zobaczyć wnętrze kaplicy Świętego Krzyża fundowaną przed wiekami przez kaszubską kartuzję. Nie zabrakło też ciekawostek i legend i wspólnego odkrywania śladów po dawnym klasztorze we współczesnej zabudowie. Spotkanie zakończyło w surowym, ale przyjemnym otoczeniu piwnic klasztornych, w Kawiarence Pod Refektarzem, gdzie każdy otrzymał drobne upominki i miał okazję skosztować słodkości po promocyjnych cenach.
[Not a valid template]
Na zaproszenie z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika w Bytowie odpowiedziało przeszło 20 osób m.in. z Bytowa, Niezabyszewa, Dąbia, Rzepnicy oraz Pucka. Spotkanie na bytowskim zamku rozpoczęło się o godz. 11.00, gdzie zebranych powitała Lilianna Grosz i przedstawiła plan sobotniego zwiedzania oraz przygotowanych atrakcji. Na początku poznaliśmy historię ziemi bytowskiej oraz krzyżackiej warowni. Następnie wszyscy z wielką ochotą przystąpili do rozwiązywania questu „Zamkowe historie” czyli rozpoczęli wędrówkę po dziedzińcu zamkowym i wokół murów, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. Zabawa polegająca na odkrywaniu historii miejsca, rozwiązywaniu zagadek, poszukiwaniu ukrytych symboli, która kończy się odnalezieniem skarbu, pochłonęła nas bez reszty. Questing zakończyliśmy gorącą kawą i herbatą oraz wręczeniem uczestnikom nagród tj. przewodników, map, kalendarzy i komiksów w języku kaszubskim pt. „Arbata”. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Regionalnej Izby Rybackiej oraz Muzeum Zachodniokaszubskiego. Przewodnikiem po muzeum była Lilianna Grosz, która opowiadała o eksponatach prezentowanych na wystawie etnograficznej związanej z kulturą materialną Kaszubów Bytowskich tj. z uprawą ziemi, hodowlą zwierząt, rybactwem, kowalstwem, stolarstwem, ciesielstwem, tkactwem itd. Na pierwszym piętrze wróciliśmy do historii zamku za czasów krzyżackich i książąt zachodniopomorskich z dynastii Gryfitów. Poznaliśmy barokowe wyposażenie pochodzące z kościoła św. Jerzego w Bytowie. W muzeum oglądaliśmy także wstawy: czasowe, archeologiczną, rycerską i współczesnej kaszubskiej sztuki ludowej. Na zakończenie sobotniego spotkania w Bytowie, w już bardziej kameralnym gronie, obejrzeliśmy w izbie rybackiej film pt. „Rzeka powrotów”, film opowiadający o rzece Słupi i rybach żyjących w jej wodach.
[Not a valid template]
Kościerskimi śladami Remusa zaczęliśmy chodzić o godzinie 14.00 z przewodniczką Beatą Jankowską. Mimo zimowej aury uczestników zwiedzania nie zabrakło. Podążanie śladami Remusa rozpoczęło się od Sanktuarium Matki Bożej Kościerskiej Królowej Rodzin w kościele p.w. Świętej Trójcy, w którym Beata Jankowska opowiedziała uczestnikom historię obrazu Matki Bożej Śnieżnej oraz przedstawiła historię kościerskiej parafii i ich duszpasterzy oraz kolejnych kościołów. Następnym punktem zwiedzania był Plac Jana Pawła II, na którym przewodniczka opowiedziała uczestnikom o drugim kościerskim sanktuarium - Matki Bożej Bolesnej, zlokalizowanym obok byłego Zakładu Najświętszej Marii Panny Anielskiej, w którym ongiś mieściła się szkoła dla dziewcząt. Po krótkim pobycie na placu wszyscy przeszli do Muzeum Akordeonów, gdzie oprócz podziwiania wspaniałych eksponatów można było usłyszeć dźwięk akordeonu. Przy okazji Beata zaprosiła uczestników wędrowania na Dzień Jedności Kaszubów, który 17 marca odbędzie się w Kościerzynie. Po krótkim relaksie z akordeonem ulicą Długą udaliśmy się do Muzeum Ziemi Kościerskiej, gdzie od jego pracownika Rajmunda Knittra dowiedzieliśmy się wszystkiego o Kościerzynie i jej sławnych mieszkańcach. Po zwiedzaniu muzeum uczestnicy obejrzeli film o Remusie pt. „Człowiek stąd”, zrealizowany przez oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Kościerzynie. Zrobił on na obecnych duże wrażenie. Na pamiątkę wszyscy otrzymali miniatury pomnika Remusa oraz materiały promocyjne o Kaszubach.
[Not a valid template]
Organizatorzy nie spodziewali się, że z bezpłatnych wycieczek z okazji Dnia Przewodnika skorzysta tak dużo osób. Uczestnicy podkreślali wartość takiego przedsięwzięcia w upowszechnianiu wiedzy o miejscu swojego zamieszkania i czuli się zachęceni do samodzielnego poszukiwania wiedzy o regionie, a osoby przyjeżdżające z Trójmiasta do częstszych wycieczek po Kaszubach. Pomysł organizacji Dnia Przewodnika w takiej formie bardzo się wszystkim spodobał, a przewodnicy również wyrazili chęć zorganizowania podobnej akcji jeszcze w tym roku.
Autorzy: Lilianna Grosz, Beata Jankowska, Piotr Kowalewski.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kaszuby i oznaczony tagami Bytów, Kartuzy, Kaszuby, Kościerzyna, Międzynarodowy Dzień Przewodnika, Muzeum Ziemi Kościerskiej, przewodnicy, przewodnik terenowy, Szwajcaria Kaszubska, zamek bytowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.