Obserwacje z Wdzydz Kiszewskich

Bory Tucholskie to w przewadze obszar równinny, pokryty lasami, co powoduje, że mało jest miejsc, z których roztaczają się dalsze widoki. Są to zazwyczaj wieże obserwacyjne i widokowe lub wylesione obszary na wyżej położonych wyspach morenowych. Jednym z najlepszych miejsc widokowych na tym obszarze jest wieża widokowa we Wdzydzach Kiszewskich. Mieści się w części wsi, zwanej Krzyżem, w pobliżu toni wodnej tej samej nazwie, gdzie krzyżują się cztery ramiona Jeziora Wdzydze. Z 36-metrowej konstrukcji roztacza się widok na każdą z nich. Na południu panoramę z wdzydzkiej wieży zamykają wzniesienia, będące częścią Wielewskiej Wyspy Morenowej, która jest płatem wysoczyzny otoczonym zewsząd sandrowymi równinami.  Zdjęcie poniżej przedstawia cztery najwyższe wzniesienia na tym obszarze.  Najwyższe z nich to wzgórze Chełmice. W kaszubskim poemacie - epopeji "Ò Panu Czôrlińsczim, co do Pùcka pò sécë jachôł" Hieronim Derdowski pisze, że te góry sã zwią Chełmice, chternë widac na mil sédmë w całi òkòlicë, stąd też nazywa się je Widną Górą. Dzisiaj widoków z niej prawie nie uświadczymy, ponieważ w większość pokryta jest lasem, a gospodarstwa na szczycie już nie ma. W głębi da się dostrzec Białe Góry, wznoszące się nad Jeziorem Wielewskim. W ich wschodniej części prawie sto lat temu wybudowano Kalwarię Wielewską, jedno z dwóch takich sanktuariów na Kaszubach. Skąd ich nazwa? Wywodzi się ją od kwitnących na biało licznych kalin, barwy brzozowych pni, licznie wypasanych niegdyś owiec a czasem od koloru najstarszego domu w tych wzgórza. Niepozornie wygląda z tej perspektywy Wyspa Sorka owiana legendami o księciu Sorce, jego córce Wdzydzanie i zapadłym zamku.

Widok w kierunkach południowych z wieży widokowej we Wdzydzach Kiszewskich

Wieża widokowa działa na terenie Stanicy Wodnej PTTK Wdzydze od 2010 roku. Co ważne, wstęp na nią jest bezpłatny, a panorama jest jedną z ciekawszych na Kaszubach. View Larger Map
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kaszuby i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.