Narciarstwo biegowe na środkowych Kaszubach. Gdzie jeździć?

Utrzymujący się mróz, systematyczne niewielkie opady śniegu na następnie burze śnieżne przechodzące 21 stycznia 2016 roku nad wschodnim Pomorzem spowodowały, że po raz pierwszy w tym sezonie zimowym można się wybrać na narty biegowe na Kaszubach. gdzie śnieg na Kaszubach?  

Gdzie jeździć na nartach biegowych na obszarze Szwajcarii Kaszubskiej?

Zdecydowanie najlepsze miejsce do spróbowania jazdy na biegówkach to "Cartusia - ski arena nordic" w Kartuzach - Bilowie. Nazwa dość szumna, bo trasy nie są tu utrzymywane maszynami, jednak uczęszczane przez członków GKS Cartusia, który opiekuje się trasami. Często można tu zobaczyć założony ślad do biegu klasycznego i techniką łyżwową. Zarówno początkujący, jak i doświadczeni znajdą tu trasę krótszą lub dłuższą i bardziej urozmaiconą. Informacje na temat bieżących warunków znajdują się na stronie http://www.zima.gd.pl/. W gminie Somonino wyznaczono trzy miejsca ze szlakami dla narciarzy. Niedaleko leśniczówki Sarni Dwór, w Lesie Hopowskim wyznakowano na drzewach szlak niebieski i czerwony. Na dzień dzisiejszy, nie ma tam założonego śladu. Według informacji uzyskanych od Stowarzyszenia "Rozwiń Skrzydła" z Somonina, które opiekuje się trasą, od 25.01.2016 roku ma tam zostać założony ślad. Dogodne miejsce do parkowania i rozgrzewki to polana niedaleko leśniczówki, około 750 m od drogi wojewódzkiej pomiędzy Kartuzami a Egiertowem. Wokół wsi Piotrowo i Połęczyno zaproponowano łącznie cztery trasy o długości maksymalnie 3,2 km, prowadzące po Wzgórzach Szymbarskich i nieopodal Jeziora Połęczyńskiego. Nie są one oznakowane w terenie, jedynie zaproponowane na na mapie umieszczonej na tablicach przed świetlicą w Piotrowie i nieopodal kościoła w Połęczynie. W razie utrzymujących się dobrych warunków śniegowych, ośrodek narciarski w Przywidzu również utrzymuję trasę narciarstwa biegowego. Bliższe informacje można znaleźć na stronie http://www.nartyprzywidz.com.pl/. Lokalizację wyżej wymienionych ośrodków i zarys przebiegu tras przedstawiłem na poniższej mapie:

Gdzie można wypożyczyć narty biegowe?

Chcąc skorzystać z tras narciarskich w Piotrowie i wypożyczyć sprzęt należy skontaktować się z sołtysem Piotrowa, Panem Kazimierzem Gleinertem (tel. 692756601) i umówić się na wypożyczenie. W tym sezonie wypożyczenie sprzętu jest darmowe. Również Stowarzyszenie Rozwiń Skrzydła w Somoninie wypożycza narty bez opłat, leczy wyłącznie mieszkańcom gminy w Somoninie. Osobą kontaktową w sprawie tras narciarskich w Lesie Hopowskim jest Pan Mirosław Wyszecki (tel. 665888660). Wypożyczalnię nart biegowych prowadzi również sklep Intersport w Centrum Handlowym Riwiera w Gdyni (http://www.intersport.pl/serwis-rent/intersport-rent).  
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Kaszuby i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.