-
Najnowsze wpisy
Aktualności
Kategorie
Piotr Kowalewski
przewodnik górski – pilot wycieczek
tel. 608 831 187
Żuławskie pola tulipanów
Johann Reinhold Forster, który brał udział w drugiej wyprawie Jamesa Cooka w poszukiwaniu Terra Australis.
Królem tulipanów jest mieszkający w Mokrym Dworze pan Wiesław Zbroiński. Przed laty sprzykrzyło mu się uprawianie marchwi na błotnistych żuławskich glebach i postanowił zmienić profil gospodarstwa. Obecnie rozmnaża się tu cebulki kwiatowe. Cebulowe wykopki odbywają się w czerwcu i lipcu. Kwiaty ścina się wcześniej po to, by roślina nie wydatkowała niepotrzebnie zapasów na kwiat i owoc. Po pewnym czasie panu Wiesławowi zrobiło się żal tak zmarnowanego piękna, bo wszystkie ścięte kwiaty nie idą na sprzedaż, tylko są przeznaczone do utylizacji. Stąd właśnie pomysł święta pod nazwą "Żuławski Tulipan", którego data jest ustalana niemal w ostatniej chwili, żeby idealnie wpasować się w termin kwitnienia. Kilka dni przed imprezą na plac zwożone są kwiaty, żeby ułożyć je w ogromną kompozycję, która co roku jest inna. Każdy może uczestniczyć jako wolontariusz w tym przedsięwzięciu. Wreszcie nadchodzi weekend kwiatowego święta. Uczestnicy, oprócz oglądania z wysokiego podestu kolorowego dywanu, mogą wziąć udział w konkursach układania kompozycji z tulipanów, wysłuchać wielu koncertów na scenie, czy porzucać się w dobrym towarzystwie masą tulipanów.
W tym roku układanie tematem przewodnim święta będą postacie bajkowe - przede wszystkim te z polskich, animowanych filmów. Pogoda zapowiada się dobrze i już od środy można przyjechać i pomóc w układaniu dywanów. Więcej informacji na profilu facebookowym wydarzenia "Żuławski Tulipan".
Dzień Kobiet, w którym popyt na tulipany jest bodaj największy, dawno już minął, ale dopiero teraz w polskich ogrodach zakwitają tulipany. Pola tulipanów kojarzą nam się zazwyczaj z Holandią, która jest największym producentem cebulek tych wiosennych kwiatów. Niewiele osób wie, że również w Polsce istnieją gospodarstwa hodowlane tulipanów. Mało tego, mamy swoją tulipanową stolicę. Jest nią malutka, licząca nieco ponad 200 mieszkańców wieś Mokry Dwór na Żuławach. Znana jest między innymi z tego, że pochodził z niej pastor, przyrodnik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Dziedzictwo kulturowe, Pomorze i oznaczony tagami Mokry Dwór, pilot wycieczek, Pomorze, przewodnik terenowy, tulipan, Zbroiński, żuławski, Żuławy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.